Podsumowanie roku 2022
31.12.2022 r.
Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry!
Dzisiaj 31 grudnia 2022 roku o g. 9:34 odszedł do Pana w wieku 95 lat drogi naszym sercom papież emeryt Benedykt XVI. Jego śmierć w ostatnim dniu roku jest dla nas dzisiaj zaproszeniem nie tylko do spojrzenia na przemijalność naszego życia, ale również na owocność wypełnienia naszego ziemskiego powołania. Misja powierzona przez Chrystusa Józefowi Ratzingerowi dobiegła końca. Pozostawił po sobie wiele wspaniałych owoców, chociażby w postaci encyklik, homilii, dokumentów, publikacji. Wdzięczni za osobę czcigodnego Papieża chcemy spojrzeć na miniony rok również szukając owoców tej misji, do której Bóg powołał nas samych w tej parafii.
Gdy ktoś umiera pozostawia po sobie testament. Papież Benedykt XVI na początku swojego pontyfikatu odwiedzając naszą Ojczyznę w czasie homilii na krakowskich Błoniach 28.05.2006 roku zwrócił się do Polaków z prośbą w siedmiu intencjach. Dzisiaj możemy odczytywać je na nowo, niech ten swoisty „testament” nieżyjącego już Papieża pomoże nam dokonać rachunku sumienia na koniec roku, który zawsze nie ogranicza się tylko do dostrzeżenia braków i słabości, ale przede wszystkim jest okazją do dziękczynienia za wszelkie dobro, które otrzymujemy.
„Ja, Benedykt XVI, następca Papieża Jana Pawła II, proszę was:
- byście stojąc na ziemi, wpatrywali się w niebo — w Tego, za którym od dwóch tysięcy lat podążają kolejne pokolenia żyjące na naszej ziemi, odnajdując w Nim ostateczny sens istnienia; — proszę was, byście umocnieni wiarą w Boga, angażowali się żarliwie w umacnianie Jego Królestwa na ziemi, Królestwa dobra, sprawiedliwości, solidarności i miłosierdzia;
- proszę was, byście odważnie składali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem, niosąc nadzieję ubogim, cierpiącym, opuszczonym, zrozpaczonym, łaknącym wolności, prawdy i pokoju; — proszę was, byście czyniąc dobro bliźniemu i troszcząc się o dobro wspólne, świadczyli, że Bóg jest miłością; — proszę was w końcu, byście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata, również przez pamięć o waszym Rodaku, który jako następca św. Piotra czynił to z niezwykłą mocą i skutecznością; — proszę was także, byście pamiętali o mnie w waszych modlitwach i ofiarach, tak jak pamiętaliście o moim wielkim Poprzedniku, bym wypełnił misję powierzoną mi przez Chrystusa; - proszę was, trwajcie mocni w wierze! Trwajcie mocni w nadziei! Trwajcie mocni w miłości!”
Miniony rok był dla naszej parafii bardzo trudny pod względem obsady duszpasterskiej. Po chorobie i hospitalizacji ks. Kazimierza Fiećko, i jego przejściu do Domu Emerytów odnowiła się choroba drugiego wikariusza — ks. Kamila Stawińskiego, który po wielu miesiącach leczenia został zwolniony z obowiązków duszpasterskich i skierowany na dłuższe leczenie szpitalne. Strata 2 spośród 3 wikariuszy stanowiła dla nas ogromne wyzwanie, aby sprostać obowiązkom duszpasterskim. Z radością powitaliśmy natomiast przybycie na praktykę duszpasterską ks. diakona Pawła Cyglera, który po przyjęciu święceń kapłańskich ostatecznie został skierowany już na stałe do pracy duszpasterskie w naszej parafii, za co jesteśmy Bogu wdzięczni. Polecamy go modlitwie wszystkich parafian, jak również prosimy o modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. W ciągu roku prosiliśmy o wsparcie duszpasterskie różnych księży, wśród nich był również ks. Carlos Cesar Damaglio – wieloletni rektor Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Belem w Brazylii, który wrócił do Polski. Jak się okazało, Jego również skierował ks. Kardynał Kazimierz Nycz do pracy w naszej parafii. W ten sposób razem z proboszczem i wikariuszem — ks. Sławomirem Starkowskim obecnie w naszej parafii pracuje 3 wikariuszy oraz rezydent ks. Andrzej Łaguna – sędzia Sądu Metropolitalnego Warszawskiego. W parafii pomaga nam gorliwie ksiądz komandor Ryszard Preuss – kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Módlcie się za nas, abyśmy mogli wytrwać w wypełnianiu naszego powołania.
Po pandemii obserwujemy niewielki wzrost gorliwości w praktykowaniu wiary i karmieniu się sakramentami. Po ubiegłorocznym dramatycznym spadku liczby osób uczestniczących w mszy św. niedzielnej do około 1300, obecnie w listopadzie w czasie corocznego liczenia odnotowaliśmy wzrost do prawie 1700 osób. Każdy powrót do Kościoła cieszy, daleko nam jednak do 2300 dominicantes sprzed pandemii. Takie wyniki odnotowuje większość warszawskich parafii. Te liczby mówią same za siebie, mają one wpływ na wszelkie dziedziny funkcjonowania naszej parafii: duszpasterskie, sakramentalne, ekonomiczne i personalne.
Tradycyjnie dziękuję za obecność Sióstr Zakonnych — Córek Bożej Miłości, które wspierają naszą parafię swoją modlitwą i pracą katechetyczną. Wdzięczny Bogu jestem za grono 12 katechetów, wśród których 9 to mężczyźni. W tym kontekście uświadamiamy sobie mocniej, że skoro rodzice mają podstawową rolę w procesie katechetycznym, oni są pierwszymi katechetami i przekazicielami wiary dla swoich dzieci, to misja ojców jest tutaj pierwszorzędna i niezastąpiona.
Jestem wdzięczny za pracę wszystkich pracowników parafii i wolontariuszy. Pani Bożeny z Legionu Maryi, Pani Elżbiety z kancelarii, Pana Wiesława, Pana Michała – zakrystiana. Od jutra powitamy w naszym gronie nowego organistę — Pana Michała Przygodzkiego, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i obecnie doktoranta tej uczelni. Życzymy mu, aby mógł znaleźć w nas wspólnotę ludzi wierzących chętnie chwalących Boga swoim śpiewem. Dziękuję również pracownikom Administracji Cmentarza i wielu wolontariuszom. Ich codzienna praca stanowi trzon dla funkcjonowania duszpasterskiego parafii. Cieszy fakt, że praca na rzecz parafii nie jest traktowana przez naszych pracowników i wolontariuszy jak zwykłe zajęcie, ale przede wszystkim jako służba samemu Chrystusowi. Dziękuję Panom Tomaszowi i Jakubowi za zaangażowanie w oprawę muzyczną zarówno liturgii dla dzieci w dolnym kościele, jak i Balu Wszystkich Świętych.
W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 67 chrztów dzieci, to spory spadek w stosunku do ubiegłego roku, kiedy ochrzciliśmy 92 dzieci. Sakrament bierzmowania przyjęły 56 osób (w ubiegłym roku 42). Sakrament małżeństwa zawarło 10 par (rok temu 11). W ubiegłym roku zmarło 185 Parafian (to niewielki, ale kolejny wzrost, w stosunku do 150 w 2019 roku, 164 w roku 2020 i 181 w roku 2021), z czego tylko 64 pogrzeby Parafian odbyły się w naszym kościele, a 121 razy kancelaria parafialna wydała zgodę na pochówek poza parafią. Przy tej okazji przypominamy, że zawsze lepiej, jeśli msza pogrzebowa odbywa się we własnej parafii i może w niej uczestniczyć nie tylko najbliższa rodzina, ale również środowisko parafialne: sąsiedzi i znajomi. Na parafialnym cmentarzu zostało pochowanych w sumie 93 osoby (105 w ubiegłym roku).
Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy wspomagają księży nie tylko w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św., ale także zanoszą Komunię św. do chorych w domu, to piękna praca duszpasterska, włączająca osoby chore w żywą wspólnotę naszej parafii. Takich odwiedzin w domu chorych było w ubiegłym roku 455. Służba liturgiczna ołtarza wzbogaciła się w tym roku o 4 nowych lektorów.
W 2022 roku uruchomiony został w pełni nasz parafialny projekt wynajmu budynku parafialnego na przedszkole. Budynek, który był w złym stanie technicznym, przeszedł konieczny remont z przebudową na koszt najemcy. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia wymagało jednak od parafii dużego wysiłku inwestycyjnego. Aby budynek przedszkolny mógł być w całości wynajęty musieliśmy przenieść z niego niektóre funkcje parafialne, przede wszystkim kancelarię parafialną, dla której znaleźliśmy miejsce na zapleczu kościoła. Przeprowadzając remont generalny z przebudową zaadoptowaliśmy pomieszczenia nie mające do tej pory żadnej infrastruktury (magazyny), zyskaliśmy w ten sposób nowe powierzchnie, które znacząco powiększyły kancelarię: obecnie składa się ona z dużej poczekalni z toaletą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, trzech pomieszczeń kancelaryjnych oraz archiwum. Przebudowie poddany został wcześniejszy układ pomieszczeń, powiększono otwory okienne i drzwiowe, wstawiona została nowa stolarka okienna i drzwiowa, położono nowe podłogi, nową instalację elektryczną, teleinformatyczną, grzewczą i wodno-kanalizacyjną, położono nowe tynki i pomalowano ściany, zainstalowano system alarmowy, wykonano nowe meble dedykowane poszczególnym pomieszczeniom. Wszystkie te prace były konieczną inwestycją związaną z projektem najmu przedszkola, przy tej okazji stanowią również I etap remontu budynku kościoła. Obecnie parafia spłaca zaciągnięte z tego tytułu zobowiązania finansowe. W ten sposób powoli krok po kroku zaczynamy od zaplecza remont budynku kościoła.
Już ponad 3 lata temu — we wrześniu 2019 roku — złożony został wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie termomodernizacji naszego kościoła. Plan termomodernizacji jest kompleksowy, zakłada: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, docieplenie dachu i kopuły, remont elewacji z dociepleniem ścian, wymianę systemu c.o i instalację ogrzewania podłogowego wraz z wymianą posadzki, instalację wentylacji, modernizację instalacji elektrycznej, instalację paneli fotowoltaicznych. Do wniosku dołączone zostały sporządzone przez parafię audyty energetyczne, inwentaryzacje i przedmiary, założenia architektoniczno-budowlane i kosztorysy. Wykonaliśmy bardzo dużą pracę koncepcyjną, ufamy, iż zakończy się ona przyznaniem dotacji, jeśli taka jest wola Boża. Wielokrotnie prosiliśmy i nadal prosimy o modlitwę w tej intencji. W tym roku uzyskaliśmy już wstępną pozytywną ocenę formalną wniosku. Z uzyskanych w Funduszu informacji wynika, że nie ma możliwości rewaloryzacji przewidzianej 3 lata temu we wniosku kwoty dotacji, mimo wzrostu cen. Oznacza to dla nas, że w przypadku przyznania dotacji będziemy musieli zrealizować cały zakres termomodernizacji w ramach tamtej kwoty, a brakujące środki uzupełnić z pieniędzy uzbieranych przez Parafię. Przeprowadzamy obliczenia dotyczące uaktualnienia kosztów projektu, na tej podstawie podejmiemy decyzję odnośnie przystąpienia do realizacji projektu.
Na cmentarzu parafialnym udało się nam pozyskać dofinansowanie z rezerwy budżetowej Kancelarii Premiera Rady Ministrów i we współpracy z Fundacją „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich” i Firmą Granity Skwara zrekonstruowaliśmy pomnik-ołtarz upamiętniającego 7 Pułk Piechoty Armii Krajowej „Garłuch”. Pomnik ze względu na bardzo zły stan techniczny, zagrażający bezpieczeństwu, został całkowicie rozebrany i odtworzony na nowo
Działalność charytatywna naszej parafii to tradycyjnie praca Parafialnego Zespołu Caritas pod kierownictwem Pani Alicji, obejmująca punkt wydawania odzieży, stałą opiekę nad ubogimi rodzinami i przygotowanie okolicznościowych paczek świątecznych oraz koordynowana przez Panią Sylwię akcja pod nazwą „otwarta szafa”, która jest miejscem, gdzie za darmo można zaopatrzyć się w wyselekcjonowane używane ubrania dobrej jakości. Oprócz tego Parafia wspiera Wspólnotę Chleb Życia, która prowadzi domy dla osób bezdomnych, m.in. Dom „Betania” przy ul. Łopuszańskiej, wspieramy też misjonarzy, którzy regularnie odwiedzają naszą parafię prosząc o jałmużnę. Współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem, który pomaga nam w zbiórce i dystrybucji używanych ubrań. Wojna na Ukrainie wzbudziła ogromne pokłady naszego współczucia i chęci pomocy. Organizowaliśmy zbiórki materialne i rzeczowe, niektórzy Parafianie przyjęli uchodźców do swoich domów. Niech Jezus zawsze obecny w ubogich sam będzie dla Was zapłatą. Spektakularna była zbiórka przeprowadzona na rzecz parafii w Równem, która za pośrednictwem ks. Marka Bolewickiego (byłego wikariusza) została wsparta sumą ponad 50 tys. zł.
Cieszą również wszelkie nowe inicjatywy duszpasterskie, takie jak warsztaty dla ojców Tato.net. organizowane wraz z Fundacją św. Cyryla i Metodego, czy randka małżeńska z Panem Bogiem organizowana przez Kościół Domowy. Kolejny raz bracia i siostry z II wspólnoty neokatechumenalnej poszli do domów mieszkańców naszej parafii, aby dzielić się doświadczeniem swojej wiary. Nie sposób wymienić wszystkiego, co działo się w duszpasterstwie naszej parafii. Patrząc na to co było chcemy zawsze jednak składać Bogu dziękczynienie i mieć wzrok wpatrzony w niebo, do czego zachęca nas papież Benedykt XVI „– byście stojąc na ziemi, wpatrywali się w niebo — w Tego, za którym od dwóch tysięcy lat podążają kolejne pokolenia żyjące na naszej ziemi, odnajdując w Nim ostateczny sens istnienia”
Ks. Marek Makowski — proboszcz