Podsumowanie roku duszpasterskiego 2016
Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry!
Na koniec roku 2016 chcę wraz z Wami wszystkimi podziękować Bogu za wszelkie dobro, które od Niego każdy z nas otrzymał: osobiście, w życiu rodzinnym i zawodowym oraz w naszej wspólnocie parafialnej. Na pewno dla wielu z nas był to trudny rok wytężonej pracy pośród wielu przeciwności, ale dzięki Bożej pomocy i ze wsparciem modlitewnym (za co jestem szczególnie wdzięczny) możemy razem z dziękczynieniem i nadzieją wchodzić w Nowy Rok 2017.
Dziękuję Bogu za moich drogich współpracowników, a zwłaszcza za nowych wikariuszy: ks. Marcina Szatanka i ks. Roberto Rinaldo, za pracę rezydentów: ks. Władysława Nowickiego i ks. Andrzeja Łaguny, a także za księży, którzy dojeżdżają do pomocy duszpasterskiej: ks. Pawła Rogalskiego, doktoranta KUL w Lublinie i ks. Marka Bolewickiego – ojca duchownego Diecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” w Kijowie.
Dziękuję Siostrom — Córkom Bożej Miłości, które angażują się w pracę katechetyczno – duszpasterską oraz wszystkim świeckim pracownikom parafii, a także wolontariuszom i osobom zaangażowanym w grupach i wspólnotach parafialnych. Dziękuję bardzo tym, których nie znam osobiście, a którzy przez modlitwę są dla nas duchowym wsparciem.
Pośród wielu działań, które podejmowaliśmy w naszej parafii szczególnie dziękuję Bogu za wydarzenia duszpasterskie, które zmieniają oblicze naszej wspólnoty parafialnej: za Katechezy dla dorosłych i młodzieży podjęte na początku mijającego roku, za Światowe Dni Młodzieży, Odpust Parafialny św. Franciszka, Bal Wszystkich Świętych, czy dzisiejszy Bal Sylwestrowy. Dzielę się radością z tego, że powstała w naszej parafii schola młodzieżowa „Laudato si” pod kierunkiem ks. Roberto Rinaldo, która wspiera muzycznie liturgię Mszy św. dla młodzieży w niedziele o g. 18:00.
W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 81 chrztów dzieci (54 w 2015 r.), sakrament bierzmowania przyjęły 42 osoby (54 w 2015 r.) W przygotowaniu do sakramentu bierzmowania pomagali również wolontariusze świeccy. Sakrament małżeństwa zawarło 10 par (16 w 2015 roku). Kontynuujemy wprowadzoną w ubiegłym roku nową formę kursu dla narzeczonych, w którym jako animatorzy uczestniczą również pary małżeńskie, dzieląc się swoim doświadczeniem małżeństwa. W tym roku odbyły się dwa cykle kursu dla narzeczonych, w których uczestniczyło 21 par. W ubiegłym roku odbyło się w naszym kościele 89 pogrzebów (w 2015 – 82), pochowanych na parafialnym cmentarzu zostało 75 osób (72 w 2015 r.). Na początku nowego roku rozpoczniemy w kościele cykl 15 katechez dla dorosłych i młodzieży, na który już teraz serdecznie zapraszamy w poniedziałki i czwartki o g. 19:30 począwszy od 6 lutego. Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy wspomagają księży nie tylko w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św., ale także zanoszą Komunię św. do chorych w domu. W ubiegłym roku miały miejsce 863 takie wizyty księży i szafarzy. To piękna praca duszpasterska, włączająca osoby nie mogące wyjść z domu w żywą wspólnotę naszej parafii.
Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym parafii w mijającym roku było rozpoczęcie generalnego remontu budynku plebanii. Katastrofalny stan techniczny budynku wymagał pilnego rozpoczęcia remontu na początku czerwca tego roku. Remont polega na wymianie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej, a także koniecznością wymiany podłóg, stolarki drzwiowej, okiennej i całej infrastruktury mieszkaniowej na poziomie trzech kondygnacji, które najpierw trzeba całkowicie oczyścić do surowych ścian i stropów. Osuszenia i wzmocnienia wymagają fundamenty i niektóre ściany. W perspektywie czeka nas remont elewacji. Remont poprzedziły wielomiesięczne konsultacje architektoniczno-budowlane oraz wybór wykonawcy. Prace remontowe, pomimo pojawiania się wielu prac wynikowych przebiegają planowo. Prace podzielono na etapy ze względu na możliwości ekonomiczne i logistyczne: w budynku cały czas mieszkają księża, konieczne było przeniesienie kuchni plebanijnej do podziemi budynku przedszkola. Aby wesprzeć materialnie prace remontowe powołany został Parafialny Fundusz Remontowy, do którego kierowane są środki zebrane na tacę w każdą drugą niedzielę miesiąca oraz wpłacane na nasze parafialne konto bankowe. Dziękujemy za wsparcie materialne tych prac.
Rozpoczęły się również konsultacje architektoniczno-budowlane dotyczące remontu frontowej elewacji kościoła, który należy podjąć ze względu na zły stan techniczny fasady naszej świątyni. Jest to zadanie bardzo ważne i odpowiedzialne, gdyż będzie miało konsekwencje na lata, ale jest też szansą na przywrócenie piękna i godnego miejsca naszej świątyni wśród kościołów Warszawy.
W kościele w ubiegłym roku prowadzone były bieżące prace modernizacyjne polegające na: remoncie salki nad zakrystią, naprawie dzwonów, uruchomieniu kaplicy pogrzebowej. Systematycznie uzupełniane jest wyposażenie kościoła w szaty, księgi i naczynia liturgiczne oraz inne potrzebne sprzęty. Pod koniec roku udało się nam po przetestowaniu wielu firm i urządzeń wybrać i zakupić maszynę czyszczącą do posadzki kościoła. Posadzka jest w bardzo złym stanie i jej doczyszczenie, a następnie zamknięcie porów, będzie wymagało dużo żmudnej pracy i czasu, ale ufamy, że wprowadzając nowy system sprzątania z czasem uzyskamy oczekiwany efekt, który znacząco poprawi wygląd naszej świątyni.
W ubiegłym roku przenieśliśmy również nasz sklepik parafialny do pomieszczenia po dawnej kancelarii, co znacznie ułatwia pracę Pań wolontariuszek z Legionu Maryi pracujących w sklepiku. Jestem bardzo wdzięczny Bogu za ich bezinteresowną pracę.
Wokół kościoła przeprowadzono wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu. Obecnie rozpoczęte zostały prace koncepcyjne dotyczące zagospodarowania całej posesji wokół kościoła, uporządkowania terenów zielonych i ciągów komunikacyjnych.
Na cmentarzu parafialnym również dokonano wycinki drzew grożących uszkodzeniem pomników nagrobnych, przycięto drzewa na granicy z działką gminną, zawieszono nowe tablice informacyjne. W ramach przeprowadzanej ewidencji cmentarza ukończona została wymiana numerów grobów i prace inwentaryzacyjne w starej części cmentarza. Wznowiona została sprzedaż nisz urnowych w kolumbarium i nielicznych grobów na starej części cmentarza. Trwają prace wykończeniowe przy kolumbarium, polegające na obkładaniu nisz kamieniem szlachetnym.
W bieżącym roku szkolnym katecheza szkolna prowadzona jest w 21 placówkach publicznych, społecznych i prywatnych położonych na terenie naszej parafii. Jest to: 7 przedszkoli, 7 szkół podstawowych, 4 gimnazja, technikum, liceum i placówka specjalna. Pracuje w nich 17 katechetów. Dziękuję serdecznie Dyrekcjom tych wszystkich placówek oświatowych i naszej Radzie Katechetycznej za bardzo dobrą współpracę.
Działalność charytatywna naszej parafii to przede wszystkim Caritas parafialna, która na wszystkie swoje działania przeznaczyła w ubiegłym roku ponad 17 tys. zł. Caritas obejmuje stałą opieką około 11 rodzin. Parafia wspiera również finansowo Dom dla osób bezdomnych „Betania” na ul. Łopuszańskiej. Cieszymy się też ze współpracy z Fundacją „Uwierz”, z którą parafia organizowała świąteczną akcję „weź serduszko daj serce”. Dziękuję serdecznie całemu zespołowi Caritas oraz wszystkim wolontariuszom i parafianom wspierającym dzieła charytatywne.
W Liście na Boże Narodzenie napisałem: „Jezus jest tym Pięknem, które zbawia świat”. Serdecznie dziękuję wszystkim, którym leży na sercu piękno liturgii, naszej świątyni, naszej parafii, dziękuję Bogu, który jest najwyższym Pięknem, za wszystkie podejmowane wspólnie przez nas dzieła. Posłany do tej parafii na Bogu wiadomy czas, osobiście doświadczam, że otoczony modlitwą wielu osób (co czuję i za co serdecznie dziękuję) i wsparty przez moich drogich Współpracowników, z Bożą pomocą, krok po kroku, wśród wielu przeciwności, mogę wypełniać wezwanie, aby budować piękno naszej wspólnoty parafialnej w wymiarze duchowym i materialnym, czynić wszystko, by Piękno mogło ukazać się światu, byśmy poprzez ład i harmonię otoczenia, liturgii, kościoła, mogli odkryć Piękno w sobie i ostatecznie dojść do spotkania z tym Pięknem, którym jest sam Bóg. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo poważne i żmudne zadanie. Proszę Was o modlitwę, cierpliwość i zaufanie. Życzę, aby Nowonarodzone Dzięciątko Jezus dodało nam siły na Nowy Rok 2017, aby odnowiło w każdym nadzieję, że wpisane w nasze serca tęsknota i pragnienie piękna zostaną spełnione.
Ks. Marek Makowski — proboszcz