Podsumowanie roku duszpasterskiego 2017
Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry!
Na progu Nowego Roku 2018 stajemy przed Bogiem z sercem wdzięcznym za wszystkie dary, którymi nas obdarzył, za Jego obecność pośród nas. Chociaż miniony rok był dla wielu z nas obfity w poważne i trudne doświadczenia, to przecież umacniają nas słowa św. Pawła z 12 rozdziału 2 Listu do Koryntian «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali» (w. 9). Wielki Apostoł Narodów nie skupia się na wyliczaniu wspólnot, które założył, kilometrów, które przemierzył; nie ogranicza się do przypomnienia trudności i sprzeciwów, jakim stawiał czoło, by głosić Ewangelię, ale wskazuje na swoją więź z Panem, więź tak zażyłą, że przeżył również chwile ekstazy, głębokiej kontemplacji (por. 2 Kor 12, 1); nie chwali się zatem tym, czego dokonał, swoją siłą, swoją działalnością i osiągnięciami, ale tym, czego Bóg dokonał w nim i za jego pośrednictwem.
To właśnie chcę czynić dzisiaj razem z Wami i o tym świadczyć przed Bogiem.
W modlitwie każdego dnia otwieramy duszę przed Panem, aby zamieszkał w naszej słabości, przekształcając ją w siłę dla Ewangelii. Greckie słowo episkenoi, którym św. Paweł opisuje zamieszkanie Pana w Jego kruchym człowieczeństwie, można oddać jako «postawić swój namiot». Pan wciąż stawia swój namiot w nas, pośród nas, w naszej Parafii: to jest tajemnica Wcielenia. Dlatego dziękuję Bogu najpierw za wspólnotę modlitwy, którą tworzymy jednocząc się przy ołtarzu eucharystycznym: za moich drogich współpracowników: księży wikariuszy — ks. Marcina Szatanka i ks. Roberto Rinaldo, księży rezydentów — ks. Władysława Nowickiego, ks. Andrzeja Łagunę i ks. Pawła Rogalskiego a także za księży, którzy dojeżdżają do pomocy duszpasterskiej: ks. Marka Bolewickiego, Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej i wielu innych.
Dziękuję Siostrom Zakonnym — Córkom Bożej Miłości, które przede wszystkim angażują się w pracę katechetyczną w szkole oraz wszystkim świeckim pracownikom parafii i wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w grupach i wspólnotach parafialnych. Nasza jedność, wzajemne zrozumienie i wsparcie są czymś nieocenionym, gdyż tylko wtedy Chrystus może ukazać się światu. Bez jedności i miłości między nami nawet nasz największy aktywizm nie będzie ukazywał Chrystusa tylko samych siebie. Pamiętamy słowa modlitwy Jezusa do Ojca za swoich uczniów „aby stanowili jedno” i o to sami chcemy zabiegać.
Pośród wielu działań, które podejmowaliśmy w naszej parafii szczególnie dziękuję Bogu za wydarzenia duszpasterskie, które wykraczają poza tzw. duszpasterstwo sakramentów: dziękuję za Katechezy dla dorosłych i młodzieży podjęte na początku mijającego roku, za katechezy ewangelizacyjne ks. Roberto i nową grupę „10 słów abyś żył”, za Bal Wszystkich Świętych odbywający się po raz drugi z inicjatywy ks. Marcina, za parafialne wyjazdy wakacyjne z dziećmi i dorosłymi, za zaangażowanie księży i Parafian w przygotowanie czerwcowego Festynu Parafialnego, za Jubileusz 30-lecia konsekracji naszego kościoła i 80 lat istnienia naszej parafii, październikowy Odpust Parafialny św. Franciszka i grudniowy Matki Bożej Loretańskiej. Te tak różne wydarzenia, często uświetnione pięknymi koncertami, dały nam okazję do tworzenia wspólnoty parafialnej wykraczającej poza liturgię sprawowaną w kościele. Koncertów zresztą było w naszej świątyni dużo i już zapowiada się, że tak samo będzie w nowym roku, zaczynając od 7 stycznia i koncertu „Kolędy świata” w wykonaniu kleryków Międzynarodowego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Dziękuję za wkład w oprawę muzyczną liturgii naszemu organiście p. Pawłowi Kacprzykowi, Chórowi Rodzinnemu Soli Deo, Scholi Laudato Si oraz Scholi Dziecięcej Ziarenka. Cieszę się z nowej inicjatywy Wieczorów Uwielbienia, które w każdą I niedzielę miesiąca dają nam możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w oprawie muzycznej Chóru Soli Deo. Za każdym razem, kiedy przygotowujemy świąteczny wystrój kościoła na Wielkanoc czy Boże Narodzenie jestem zdumiony i wdzięczny Bogu z zaangażowanie tylu osób odpowiadających na nasze zaproszenie i pracujących do późnych godzin. To oni tworzą tzw. Grupę Świąteczną. W minionym roku obchodziliśmy Jubileusze Apostolatu Maryjnego i Legionu Maryi. Jestem wdzięczny Bogu za zaangażowanie tych wspólnot w życie Parafii, jak również Grupy Żywego Różańca, trzech Wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, Grupy Ojca Pio, zwiększającej z każdym rokiem swoją liczebność Grupy Ministrantów i Lektorów oraz wielu innych. Otwierając nasz kościół dla wszystkich pragnących spotkania z Bogiem zainicjowaliśmy duszpasterstwo po ukraińsku, msze św. w tym języku w rycie rzymskokatolickim sprawuje w dolnym kościele w każdą II i IV niedzielę miesiąca ks. Vitalij Kashchuk. Jesteśmy też zadowoleni ze współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich „Źródło”, z którym propagujemy trzeźwy styl życia.
W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 94 chrzty dzieci (54 w 2015 r., 81 w 2016), sakrament bierzmowania przyjęło 70 osób, w tym 5 w schronisku dla nieletnich (42 w 2016 r.). W przygotowaniu do sakramentu bierzmowania pomagali również wolontariusze świeccy. Sakrament małżeństwa zawarło 14 par (10 w 2016 roku). Kontynuujemy wprowadzoną 2 lata temu formę kursu dla narzeczonych, w którym jako animatorzy uczestniczą również pary małżeńskie, dzieląc się swoim doświadczeniem małżeństwa. W tym roku odbyły się dwa cykle kursu dla narzeczonych, w których uczestniczyły 44 osoby. W ubiegłym roku zmarło 168 naszych Parafian, 54 pogrzeby Parafian odbyły się w naszym kościele, wydano 114 zgód na pogrzeb poza parafią. Na parafialnym cmentarzu zostały pochowane 72 osoby (75 w 2016 r.). Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy wspomagają księży nie tylko w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św., ale także zanoszą Komunię św. do chorych w domu. W ubiegłym roku miało miejsce 881 takich wizyt księży i szafarzy. To piękna praca duszpasterska, włączająca osoby chore w żywą wspólnotę naszej parafii.
Św. Paweł mówi, że właśnie po to, by się nie pysznił wielkością objawienia, które otrzymał, nosi w sobie «oścień» (2 Kor 12, 7) – jakieś nie znane nam cierpienie, i kiedy usilnie błaga Zmartwychwstałego, by go uwolnił od tego bolesnego «ościenia» w ciele, Chrystus kieruje do niego jasne i kojące słowa: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali» (w. 9). W ten właśnie sposób chcemy przyjmować i rozumieć trudne wydarzenia, te „ościenie”, które również nas spotykały w ostatnim roku: w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym czy parafialnym, nasze wady charakteru, upadki, albo inne osoby trudne, które Bóg stawia na drodze naszego życia, a także rozmaite wydarzenia odbierające nam spokój samozadowolenia. W minionym roku nasza Parafia doświadczyła całej serii poważnych awarii technicznych: centralnego ogrzewania w kościele, co skutkowało zalaniem sufitu prezbiterium i ścian przy ołtarzu św. Antoniego, awarią sieci elektrycznej w kościele, bardzo trudnym do usunięcia rozszczelnieniem się dachu plebanii, czy też najbardziej kosztowną awarią sieci wodociągowej. Wszystkie te trudności udało się nam jednak przezwyciężyć z Bożą pomocą, co więcej, wyzwoliły w nas poczucie solidarności i współodpowiedzialności za swoją Parafię, za co jestem szczególnie wdzięczny. Dzięki temu w kościele częściowo zmodernizowano układ elektryczny i odgromowy wraz z wymianą tablic rozdzielczych, zmodernizowano układ centralnego ogrzewania usuwając niebezpieczeństwo ponownego zalania kościoła wodą z naczynia wyrównawczego znajdującego się na dachu, zainstalowano automatykę pogodową, wymieniono instalację wodociągową na całej posesji parafialnej włącznie z podłączeniami do budynków. Większości tych prac nie widać gołym okiem, jednak pozwalają one na sprawniejsze funkcjonowanie budynku naszej świątyni. Ostatnio udało się nam zainstalować w kruchcie kościoła nową wycieraczkę rypsową przystosowaną do dużego natężenia ruchu. Ufamy, że pozwoli nam ona wraz z nowym systemem sprzątania doprowadzać posadzkę kościoła do coraz lepszego stanu. Na zapleczu kościoła przy współudziale jednego z ojców ministrantów wyremontowano zakrystię ministrancką, obecnie kończy się proces wyposażania ją w nowe meble. Systematycznie uzupełniane jest wyposażenie kościoła w szaty, księgi i naczynia liturgiczne oraz inne potrzebne sprzęty. Prowadzone były w Kurii konsultacje budowlano-architektoniczne dotyczące remontu frontowej elewacji kościoła, który należy podjąć ze względu na zły stan techniczny fasady naszej świątyni. Od ich przebiegu zależeć będzie również kwestia wymiany drzwi frontowych kościoła.
Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym parafii w mijającym roku było prowadzenie generalnego remontu budynku plebanii. Prace podzielono na etapy ze względu na ograniczone możliwości ekonomiczne i logistyczne. Obecnie zaawansowanie prac na parterze budynku sięga już 95 %, mamy więc nadzieję, że niebawem oddamy do użytku dwa w pełni wyposażone mieszkania dla księży wikariuszy, hol główny, kuchnię, jadalnię i rozmównicę. Przeprowadzony remont polegał najpierw na oczyszczeniu pomieszczeń do surowych ścian i stropów, a następnie na zaprojektowaniu i wymianie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej, a także położeniu nowych podłóg, stolarki drzwiowej, okiennej oraz zaprojektowaniu i wykonaniu stolarki mebli stałych. Jednocześnie zaawansowanie prac na kolejnej kondygnacji sięga już około 50 %. Rozpoczął się też remont jednej z klatek schodowych. W przyszłości, przy okazji remontu piwnic, osuszenia i zaizolowania wymagać będą fundamenty. W perspektywie czeka nas remont poddasza i elewacji. W czasie remontu trudne osobiste doświadczenia życiowe i poważny wypadek spotkały wykonawcę naszych prac remontowych. Tym bardziej jestem Jemu i Bogu wdzięczny za kontunuowanie prac i wytrwałość w przezwyciężaniu trudności. Dziękuję wszystkim osobom prywatnym, firmom i instytucjom za wsparcie modlitewne i materialne tych prac poprzez ofiary składane na Parafialny Fundusz Remontowy oraz wpłacane na nasze parafialne konto bankowe i składane indywidualnie.
W mijającym roku przeprowadzono wokół kościoła konieczne wycinki i zabiegi pielęgnacyjne drzew zagrażających bezpieczeństwu. Dziękuję sąsiadom, którzy ze zrozumieniem uczestniczyli materialnie w tych pracach pielęgnacyjnych. Obecnie rozpoczęte zostały prace przy remoncie ogrodzenia posesji parafialnej od strony ul. Hynka, gdzie ze względu na ruch samochodów najbardziej widoczne są ślady korozji. Również na cmentarzu parafialnym trwają prace porządkowe, mające na celu przywrócenie estetyki miejsca i dbanie o jego bezpieczeństwo. Wznowiona została sprzedaż nisz urnowych w kolumbarium i nielicznych grobów na starej części cmentarza. Zakończyły się prace wykończeniowe przy kolumbarium, polegające na obkładaniu kamieniem szlachetnym nisz w miejscach, gdzie było to jeszcze możliwe.
W bieżącym roku szkolnym katecheza szkolna na terenie naszej parafii prowadzona jest w 21 placówkach publicznych, społecznych i prywatnych przez 19 katechetów. Dziękuję serdecznie Dyrekcjom wszystkich placówek oświatowych i naszej Radzie Katechetycznej za bardzo dobrą współpracę.
Działalność charytatywna naszej parafii to przede wszystkim Caritas parafialna, która na wszystkie swoje działania przeznaczyła w ubiegłym roku prawie 12 tys. zł. Caritas obejmuje stałą opieką około 16 rodzin, a doraźną około 60 osób. Oprócz tego Parafia wspiera finansowo Dom dla osób bezdomnych „Betania” przy ul. Łopuszańskiej. Zebrana w Wielkim Poście jałmużna wielkopostna wystarczyła na pokrycie przez 6 miesięcy kosztów stałej pomocy dla 6 rodzin chrześcijańskich w pogrążonej w wojnie Syrii. Cieszymy się też ze współpracy z Fundacją „Uwierz”, z którą Parafia kolejny raz organizowała świąteczną akcję „Weź serduszko daj serce”. Dziękuję serdecznie całemu zespołowi Caritas oraz wszystkim Wolontariuszom i Parafianom wspierającym dzieła charytatywne. Podjęliśmy również współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem, który pomaga nam w zbiórce i dystrybucji używanych ubrań.
Nowy Rok 2018 jest rokiem, w który chcemy wchodzić z nadzieją, otwarci na inspiracje Ducha Świętego. Będziemy chcieli budować naszą wspólnotę parafialnej poprzez rozmaite wydarzenia, m.in. Piknik Parafialny czy Odpusty Parafialne. Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian do włączania się także z własnymi inicjatywami. Wyzwaniem jest dla nas stale wzrastająca liczba nowych bloków mieszkalnych. Przy tej okazji serdecznie witam wszystkich naszych nowych Parafian. Ufam, że będziecie dla tej Parafii nowych duchem ożywczym, liczę na Wasze włączenie się w życie Parafii z całym bogactwem doświadczenia życiowego i chrześcijańskiego, które przynosicie ze sobą. Aby zaradzić zwiększającym się potrzebom duszpasterskim ponowię w nadchodzącym roku u księdza Kardynała prośbę o przydzielenie do naszej parafii trzeciego wikariusza.
W Liście na Boże Narodzenie napisałem, że Jezus Chrystus jest Światłością, która przychodzi na świat, wkracza w mroki naszego życia, abyśmy w tym Świetle mogli odkrywać sens naszej codzienności, naszych trudności, abyśmy przez pokorne wydobywanie na światło naszych grzechów mogli zostać obdarowanymi łaską przebaczenia i miłosierdzia, abyśmy stawali się Synami Światła. Osobiście podobnie jak każdy z Was, za każdym razem, gdy zmagam się z własnymi słabościami, z przeciwnościami w duszpasterstwie parafialnym czy w pracach remontowych — wchodzę w ciemności. Doświadczam jednak również każdego dnia cudu zwycięstwa Światła nad ciemnością, dnia nad nocą, z wdzięcznością przyjmuję też Wasze modlitwy za mnie, doceniam ich siłę, są dla mnie wsparciem i wielką pomocą, sam także powierzam Bogu całą Parafię, a więc każdego z Was.
Życzę, abyśmy w Nowym Roku 2017 zbliżyli się do tego Światła, którym jest Jezus Chrystus! Ogrzejmy się w Jego cieple! Przebywajmy w Jego obecności jak najczęściej! Tylko w Nim bowiem możemy odnaleźć siłę i radość życia. Niech nasza parafialna świątynia stanie się dla wszystkich miejscem oświecania codzienności światłem Chrystusa. Proszę Was o modlitwę, cierpliwość i zaufanie.
Ks. Marek Makowski — proboszcz