Podsumowanie roku duszpasterskiego 2018
„Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu
w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Ef 5,20)
Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry!
Pochodząca z naszej parafii, zmarła w 2010 r. mistyczka — Alicja Lenczewska, która po II Wojnie Światowej większość życia spędziła w Szczecinie, usłyszała od Jezusa znamienne słowa: „Całe życie wasze powinno być przepojone dziękczynieniem i wdzięcznością. W tym duchu trzeba rozmawiać ze Mną i do Mnie się zwracać. Wszystko, cokolwiek posiadacie i kim jesteście, jest Moim darem Miłości. Zupełnie wszystko”. Treść tego pouczenia nie jest dla nas nowa, ale słowa Pana Jezusa pozostają ciągle aktualne i zapraszają nas do wdzięczności. W tym duchu pragnę dzisiaj spoglądać wstecz na miniony rok 2018 i chwalić Pana Boga za Jego dary, nieliczne z nich wspominając w tym krótkim podsumowaniu.
Dziękczynienie nie zawsze jest łatwe, gdyż doświadczamy w codziennym życiu wielu trudności, cierpienia, niesprawiedliwości ze strony innych, a także swoich własnych grzechów i słabości. Najbardziej bolesne są grzechy tych, którzy zostali powołani, aby świadczyć o Miłości Boga. Chcę dzisiaj przepraszać za grzechy nas księży, prosimy o przebaczenie za wszystkie te wydarzenia, które mogły rodzić zgorszenie i rozdarcie we wspólnocie Kościoła, Panie zmiłuj się nad nami!
Mimo upadków i grzechów nasza historia jest święta, bo wkroczył do niej Jezus, aby nas zbawić. „Każda chwila ludzkiego czasu pozostaje pod znakiem odkupienia Chrystusa, który raz na zawsze wszedł w pełnię czasu” – pisał na progu nowego tysiąclecia św. Jan Paweł II. W tej perspektywie, na progu nowego roku 2019, składam dzięki Bogu, za to, co wydarzyło się w roku minionym.
Dziękuję Bogu najpierw za wspólnotę kapłańską, którą tworzymy jednocząc się na modlitwie w kościele i na plebanii: za moich współpracowników — wikariuszy — ks. Marcina Szatanka, ks. Giacomo Calore i ks. Kazimierza Fiećko, cieszę się, że po latach modlitwy i starań udało się nam zwiększyć liczbę wikariuszy z 2 do 3, aby lepiej odpowiadać na potrzeby duszpasterskie. Dziękuję za pracę rezydenta — ks. Andrzeja Łaguny i kleryka — ks. Dariusza Barcia a także za pracę księży, którzy w minionym roku odeszli z naszej parafii zostawiając tutaj trwały ślad swojej posługi duszpasterskiej: ks. prałata Władysława Nowickiego, wieloletniego proboszcza, ks. Roberto Rinaldo — zawsze pełnego radości i energii, i naszego parafianina, który ukończył pracę doktorską na Wydziale Historii Kościoła KUL — ks. Pawła Rogalskiego. Jestem wdzięczny za księży rekolekcjonistów i tych, którzy pomagali nam duszpastersko w minionym roku, zwłaszcza Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej, dzięki którym mogliśmy we wrześniu przeżyć nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego z Sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Dziękuję za obecność Sióstr Zakonnych — Córek Bożej Miłości, które wspierają naszą parafię swoją modlitwą i pracą katechetyczną. Z wdzięcznością wspominamy pracę s. Katarzyny, która odeszła na inną placówkę, cieszymy się, że na jej miejsce przyszła siostra Edyta i s. Miriam, a s. Kindze gratulujemy wyboru na nową przełożoną domu. Szczególnie wdzięczny Bogu jestem za wszystkich katechetów, którzy codziennie prowadzą dzieło ewangelizacji w niełatwym środowisku, jakim jest dzisiejsza szkoła. Jestem wdzięczny za pracę wszystkich świeckich pracowników parafii i wolontariuszy oraz osób zaangażowanym w grupach i wspólnotach parafialnych. Cieszę się, że rozpoczął pracę w naszej parafii nowy organista p. Piotr Chromiński oraz nowa zakrystianka p. Aleksandra Dulko. Każda aktywność Parafian na różnych płaszczyznach życia parafialnego jest tym, co sprawia mi najwięcej radości. Nawet niewielkie gesty zaangażowania i życzliwości budują żywotność naszej wspólnoty parafialnej. Każdy z Was jest ważny i niezastąpiony! Szczególnie serdecznie witam i zapraszam do współpracy nowych Parafian, często z różnych stron Polski, liczę na to, że znajdziecie tutaj swoje miejsce i wniesiecie całe bogactwo doświadczeń i różnorodności, które przynosicie ze swoich rodzinnych parafii.
Z najważniejszych działań duszpasterskich, które podejmowaliśmy w naszej parafii, szczególnie dziękuję Bogu za te, które wykraczają poza tradycyjne szafowanie sakramentami: dziękuję za Katechezy dla dorosłych i młodzieży podjęte przed wakacjami, dzięki którym powstała czwarta wspólnota Drogi Neokatechumenalnej w naszej parafii, za liczne pielgrzymki do Krakowa, Czerwińska, Niepokalanowa, Hodyszewa, Loretto i na Jasną Górę, a także za parafialne wyjazdy wakacyjne z dziećmi i dorosłymi do Włoch i Bułgarii, za Bal Wszystkich Świętych odbywający się po raz trzeci z inicjatywy ks. Marcina, za zaangażowanie księży i Parafian w przygotowanie czerwcowego Festynu Parafialnego i październikowego Odpustu św. Franciszka. Te dwa wydarzenia zostały uświetnione pięknymi koncertami Zespołu Maleo Reggae Rockers i Deus Meus, dały nam okazję do tworzenia wspólnoty parafialnej wykraczającej poza liturgię sprawowaną w kościele. Dziękuję Radzie i Zarządowi Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy minionej kadencji za współpracę przy organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w naszym kościele. Cieszę się, że w oprawę muzyczną liturgii mszy świętej angażuje się parafialna Schola Laudato Si i Schola Dziecięca Ziarenka. Nową udaną inicjatywą było zorganizowanie wraz z Dzielnicą Włochy i Fundacją Tato.net warsztatów dla ojców pod hasłem „7 sekretów efektywnego ojcostwa”. Dziękuję p. Andrzejowi Matei za pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Już niebawem, bo 27 stycznia, będziemy podobnie jak w ubiegłych latach gościć kleryków Międzynarodowego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie z koncertem „Kolędy świata”. Niebawem – 18 lutego — rozpoczną się Katechezy dla dorosłych i młodzieży, będące okazją do głoszenia z mocą Kerygmatu, który jest sercem ewangelizacji.
Wiele grup i wspólnot naszej parafii podejmuje całoroczną pracę formacyjną i modlitewną, która kształtuje życie duchowe i promieniuje na całe środowisko naszej parafii. „Nie dajcie się okraść z radości głoszenia Ewangelii!” – mówił papież Franciszek. Dziękuję wspólnocie 2 Drogi Neokatechumenalnej za trud chodzenia do domów naszej parafii, aby głosić Słowo Boże i dzielić się świadectwem wiary, na wzór apostołów rozesłanych po dwóch przez Pana Jezusa. Wiele dobra doświadczam ze strony Apostolatu Maryjnego i Legionu Maryi. Jestem wdzięczny Bogu za zaangażowanie tych wspólnot w życie Parafii, jak również Grupy Żywego Różańca, pozostałych Wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, Grupy Ojca Pio, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Cieszy zwiększająca swoją liczebność Grupa Ministrantów i Lektorów, a także duża liczba dzieci uczestniczących w Roratach. Odpowiadając na potrzebę głębszego poznawania wiary ks. Giacomo rozpoczął cykl spotkań: „To właśnie zwyciężyło świat – nasza wiara”, które skierowane szczególnie do młodzieży, są jednak otwarte na wszystkich pragnących spotkania z Bogiem.
W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 101 chrztów dzieci, przy 54 w 2015 r., 81 w 2016 i 94 w 2017 r., widać więc stały wzrost, co może świadczyć o większej ilości młodych małżeństw w naszej parafii. 151 dzieci przyjęło I Komunię świętą, trzeba jednak zauważyć, że w dużej części są to dzieci, które nie mieszkają na terenie parafii, a jedynie tutaj uczęszczają do szkół. Sakrament bierzmowania przyjęły 62 osoby, w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania pomagali również wolontariusze świeccy i siostry zakonne. Sakrament małżeństwa zawarło 19 par (10 w 2016 roku, 14 w 2017 r). Kontynuujemy wprowadzoną 3 lata temu formę kursu dla narzeczonych, w którym jako animatorzy uczestniczą również pary małżeńskie, dzieląc się swoim doświadczeniem małżeństwa. W tym roku odbyły się dwa cykle kursu dla narzeczonych, w których uczestniczyło 75 osób, prawie dwa razy tyle, co w ubiegłym roku. Jedno małżeństwo z naszej parafii przeszło szkolenie w ramach kursu dla narzeczonych „Radość i nadzieja” i od tego roku będzie mogło pomagać narzeczonym korzystając z tego nowego programu. W ubiegłym roku zmarło 139 naszych Parafian, 79 pogrzebów Parafian odbyło się w naszym kościele. Na parafialnym cmentarzu zostały pochowane 83 osoby. Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy wspomagają księży nie tylko w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św., ale także zanoszą Komunię św. do chorych w domu. W ubiegłym roku księża i szafarze odwiedzali chorych 1092 razy, rok wcześniej było 881 takich wizyt. To piękna praca duszpasterska, włączająca osoby chore w żywą wspólnotę naszej parafii.
Troska o Kościół obejmuje również sprawy materialne, dziękuję Bogu, że porusza nasze serca do hojności, niech Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi za wszelkie ofiary składane na tacę, do puszek i na konto parafialne. Dzięki nim mogliśmy podjąć kolejne wyzwania w modernizacji infrastruktury parafialnej.
W minionym roku przeprowadzona została częściowa naprawa organów kościelnych, bez której dalsze użytkowanie stawało się coraz trudniejsze. Konsultacje z wieloma organistami i organmistrzami, którzy w tym czasie oglądali nasz instrument parafialny wskazują jednoznacznie na to, że wymaga on niestety gruntownego remontu. Jest to bardzo kosztowna inwestycja, porównywalna z zakupem innych organów. Obecnie nie stać na to Parafii, dlatego podjęliśmy działania mające na celu podniesienie sprawności naszych organów. W najbliższych latach nie unikniemy jednak tej kwestii i będzie trzeba podjąć decyzję odnośnie gruntownego remontu organów bądź zakupu innych.
Zainstalowano nowoczesne LED-owe oświetlenie w prezbiterium kościoła. Doświetlony został ołtarz główny i ambona, które wcześniej nie miały żadnego bezpośredniego oświetlenia. Ufamy, że modernizacja oświetlenia wpłynie też na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Systematycznie uzupełniane jest wyposażenie kościoła w szaty, księgi i naczynia liturgiczne oraz inne potrzebne sprzęty. Prowadzone są z kilkoma pracowniami architektonicznymi i Kurią konsultacje dotyczące projektu koncepcyjnego remontu elewacji i wnętrza kościoła.
Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym parafii w mijającym roku jest kontynuacja generalnego remontu budynku plebanii. Przeprowadzany remont polega na oczyszczeniu pomieszczeń do surowych ścian i stropów, a następnie na zaprojektowaniu i wymianie całej instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej, a także położeniu nowych podłóg, stolarki drzwiowej i okiennej. W ubiegłym roku oddano do użytku dwa w pełni wyposażone mieszkania, w których mieszkają już nowi księża wikariusze, gotowy jest hol główny, kuchnia, jadalnia i rozmównica, które zostały wyposażone w meble i sprzęt AGD. Obecnie prace prowadzone są na górnej kondygnacji i na klatkach schodowych. Po wielu nieudanych próbach połatania starego dachu plebanii zmuszeni byliśmy dokonać częściowej wymiany dachu, aby skutecznie zakończyć walkę z przeciekami. W przyszłości jednak również poddasze będzie wymagało gruntownego remontu. W perspektywie czeka nas dokończenie remontu górnej kondygnacji, remont piwnic, osuszenie i zaizolowanie fundamentów i odnowienie elewacji.
W mijającym roku przeprowadzono wokół kościoła konieczne wycinki i zabiegi pielęgnacyjne drzew oraz nowe nasadzenia. Ze względu na awarię wymieniona została częściowo sieć kanalizacyjna pod domem katechetycznym i obok niego.
Działalność charytatywna naszej parafii to przede wszystkim Caritas parafialna, Niestety w ubiegłym roku odeszła do Pana ś.p. Rozalia Charzyńska, czyli Pani Róża, wieloletnia wolontariuszka Caritas. Widzimy ogromną potrzebę zaangażowania się nowych osób w tę działalność naszej parafii. Caritas parafialna obejmuje obecnie stałą opieką około 10 rodzin, a doraźną około 60 osób, na tę pomoc przeznaczyła około 12 tys. zł. Oprócz tego Parafia wspiera Wspólnotę Chleb Życia, która prowadzi domy dla osób bezdomnych, m.in. Dom „Betania” przy ul. Łopuszańskiej. Na ten cel zebraliśmy w ubiegłym roku 10.800 zł. Naszą jałmużnę wielkopostną w wysokości ponad 11 tys. zł przeznaczyliśmy na pomoc finansową dla rodzin syryjskich, cierpiących z powodu trwającego tam konfliktu zbrojnego. Wspieramy też akcję Szlachetna Paczka i misjonarzy, którzy co jakiś czas odwiedzają naszą parafię prosząc o pomoc. Współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem, który pomaga nam w zbiórce i dystrybucji używanych ubrań.
Wszystkie te działania, zarówno duchowe, jak i materialne, prowadzą nas do jednego celu – zjednoczenia z Bogiem. Wspomnianej na początku mistyczce Alicji Lenczewskiej Pan Jezus powiedział: „Cała historia ludzkości i historia każdego człowieka tak jest prowadzona przeze Mnie, abyście otrzymali przygotowanie do zjednoczenia ze Mną w wieczności. Teraz możecie stykać się ze Mną w modlitwie, w medytacji nad Moim życiem, Słowem, znakami, jakie wam dałem i nieustannie daję. Znakiem najbardziej wymownym jest Moja obecność w Eucharystii”.
Życzę, aby każda Eucharystia była dla nas miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem, doświadczeniem ciepła miłości wspólnoty braci i sióstr, otwartości na dobre natchnienia Ducha Świętego. Z wdzięcznością przyjmuję Wasze modlitwy za mnie, są dla mnie wsparciem i wielką pomocą, nie ustawajcie w modlitwie za mnie i wszystkich księży naszej parafii, sam także powierzam Bogu całą Parafię, każdego z Was. Korzystajmy z tego Daru Eucharystii jak najczęściej!
W Liście na Boże Narodzenie napisałem, iż wielu ludzi uważa, że życie jest zbyt ciężkie, by za nie Bogu dziękować. Pośród tylu rzeczy, które nam się nie podobają (któż z nas nie doświadcza tego uczucia niemal każdego dnia!) trudno jest dostrzec dobro i piękno stworzonego przez Boga świata. A jednak nasza historia jest dobra, jest święta, nie dlatego, że jest historią bajkową, bez grzechów, cierpienia, wojen, kłótni, trudności, ale jest święta dlatego, że Bóg zstąpił z nieba i wszedł w tę historię, przyjął ludzkie ciało, wziął na siebie nasze grzechy, aby nas zbawić. Dlatego dzisiaj na progu Nowego roku 2019 możemy składać Bogu dziękczynienie słowami modlitwy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego:
Wysławiamy Cię, Boże życia i nadziei. Wysławiamy Cię, Chryste, Królu chwały, odwieczny Synu Ojca. Ty, narodzony z Matki Dziewicy, jesteś naszym Odkupicielem, stałeś się naszym bratem dla zbawienia człowieka i przyjdziesz w chwale, aby sądzić świat na końcu czasów. Ty, Chryste, jesteś kresem historii, na Tobie skupiają się oczekiwania każdego człowieka. Do Ciebie należą lata i wieki. Twój jest czas, o Chryste, który jesteś ten sam wczoraj, dziś i na wieki. Amen.
Ks. Marek Makowski — proboszcz