Podsumowanie roku duszpasterskiego 2019
Podsumowanie roku duszpasterskiego 2019
31.12.2019 r.
Soli Deo / Samemu Bogu
Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry!
Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego długo wyczekiwaną beatyfikację ogłoszono pod koniec mijającego roku, napisał w swoich zapiskach więziennych w Prudniku pod datą 31 grudnia 1954 roku: „Rok, który za kilka minut skończy się, oddaję Tobie Panienko Jasnogórska, by przez Twoje niepokalane dłonie był złożony ku chwale Boga – Soli Deo. Oddaję całkowicie, bez żalu, bez smutku, bez zastrzeżeń, choć spędziłem go w tym zamaskowanym więzieniu. Wszak Ty patrzysz na moje życie i wiesz, co daje mi to więzienie. A ja ufam kierowniczej łasce Bożej i wiem, ile przez nią zyskuję. Nie pytam: za co i dlaczego, bo ufam. Wystarczy mi mądrość, dobroć i miłość Boga jako sprawdziany wszystkiego, co mnie spotyka. Zresztą, czemu mam wszystko wiedzieć i rozumieć? Gdzież wtedy byłoby miejsce na ufność? Zresztą rok ten tak bardzo przekonał mnie o pełnej miłości i mądrości Boga, że niemal nie ma już miejsca na najdrobniejszy odruch oporu przeciwko woli Bożej” /Prudnik, 31 grudnia 1954/
Zaufanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego woli Bożej w tak ciężkim położeniu pomaga również nam dzisiaj z wdzięcznością spojrzeć na mijający dla nas rok i dostrzec Bożą Opatrzność we wszystkich wydarzeniach, które nas spotkały: tych radosnych i tych trudnych. Zaufanie nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza gdy doświadczamy trudności, cierpienia, niesprawiedliwości ze strony innych, a także swoich własnych grzechów i słabości. Niech towarzyszą nam jednak słowa anioła wypowiedziane wobec Dziewicy Maryi: „Dla Boga nie ma nic niemożliwego!”
Z tą ufnością, na progu nowego roku 2020, składam dzięki Bogu, za to, co wydarzyło się w roku minionym. Był to rok, w którym nasza parafia przeżywała wizytację kanoniczną przeprowadzoną pod koniec czerwca przez J.E. Ks. Biskupa Michała Janochę. Podsumowując ten rok posłużę się częściowo Jego uwagami i spostrzeżeniami powizytacyjnymi.
Dziękuję Bogu najpierw za wspólnotę kapłańską, którą tworzymy jednocząc się na modlitwie w kościele i na plebanii: za moich współpracowników — wikariuszy — ks. Giacomo Calore, ks. Kazimierza Fiećko i ks. Sławomira Starkowskiego, który zastąpił ks. Marcina Szatanka. Dziękuję za pracę rezydenta — ks. Andrzeja Łaguny – sędziego w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich księżach, którzy pracowali w naszej parafii, zostawiając tutaj trwały ślad swojej posługi duszpasterskiej, o zmarłych i o żyjących, wśród których są również tacy, którzy w minionym roku doświadczyli kryzysu życia kapłańskiego, odeszli z kapłaństwa i szczególnie potrzebują naszej modlitwy. Nie zapominajmy, że Bóg nawet ze śmierci może wyprowadzić życie. Jestem wdzięczny za księży rekolekcjonistów i tych, którzy pomagali nam duszpastersko, zwłaszcza Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej, a także za Ojców Werbistów, z którymi zapoczątkowaliśmy duszpasterstwo Wietnamczyków. Powstała grupa dzieci i grupa dorosłych, gdzie z udziałem wolontariuszy z naszej parafii Wietnamczycy uczą się języka polskiego.
Dziękuję za obecność Sióstr Zakonnych — Córek Bożej Miłości, które wspierają naszą parafię swoją modlitwą i pracą katechetyczną. Szczególnie wdzięczny Bogu jestem za wszystkich katechetów, którzy codziennie prowadzą dzieło ewangelizacji w niełatwym środowisku, jakim jest dzisiejsza szkoła. Ks. Biskup Michał Janocha napisał: „Na terenie parafii znajduje się 15 placówek oświatowych: dziewięć publicznych oraz sześć niepublicznych. Katechizacją objętych jest w parafii 1527 osób z 1992 uczęszczających do szkół. (…) Współpraca szkół z parafią układa się dobrze, katecheci nie zgłaszali uwag odnośnie relacji z dyrekcjami szkół i organizacji pracy katechetycznej. Lekcje realizowane były zgodnie z założonymi celami. Współpraca szkół z księdzem proboszczem układa się bezkonfliktowo”.
Jestem wdzięczny za pracę wszystkich pracowników parafii i wolontariuszy oraz osób zaangażowanym w grupach i wspólnotach parafialnych. Praca dla parafii to nie zwykłe zajęcie, ale służba samemu Chrystusowi. Cieszę się, że wielu naszych Parafian angażując się w życie parafii w ten sposób postrzega swoją misję.
Ks. Biskup Michał Janocha napisał: „Zaobserwowałem dużą troskę księdza proboszcza i wikariuszy o liturgię. To budujące, bo tutaj bije źródło Kościoła. W parafii działa wiele wspólnot o charakterze modlitewnym, formacyjnym i charytatywnym. Miałem okazję spotkać się z ich przedstawicielami i przeczytać przygotowane przez nich sprawozdania. To wielki potencjał duchowy i intelektualny, tutaj tworzy się przyszłość Kościoła – wspólnoty wspólnot.” Z tego źródła czerpaliśmy siłę podejmując oprócz całorocznej pracy formacyjnej również takie inicjatywy duszpasterskie jak: Katechezy dla dorosłych i młodzieży, wyjazdy wakacyjne z dziećmi, Bal Wszystkich Świętych, czerwcowy Festyn Parafialny i październikowy Odpust św. Franciszka. Cieszy angażowanie się w oprawę muzyczną liturgii parafialnej Scholi Laudato Si i Scholi Dziecięcej Ziarenka. Ufamy, iż już niebawem będziemy mogli ogłosić nabór do nowego chóru parafialnego pod kierunkiem profesjonalnego dyrygenta.
Co roku w październiku odbywa się w jedną z niedziel liczenie wiernych dla celów statystyki kościelnej: w tym roku 20 października na wszystkich mszach świętych w naszym kościele było 2313 osób. Urząd Skarbowy wylicza nam podatek od 15.134 osób zameldowanych na terenie parafii. W 2018 roku było zameldowanych 14.178 osób, co oznacza, że do naszej parafii przybyło około 1 tys. osób w ciągu tylko jednego roku. To efekt osiedla Nowy Raków. Serdecznie witamy naszych nowych Parafian i życzymy, aby znaleźli swoje miejsce w nasze wspólnocie parafialnej, wnosząc do niej własne doświadczenie wiary i Kościoła. Z tej statystyki wynika jednak również, że do kościoła w niedzielę uczęszcza tylko nieco ponad 15% Parafian. Spełnia się ewangeliczna zapowiedź Chrystusa o Kościele, który ma być solą tego świata. Soli nie trzeba dużo, ważne żeby miała swój smak.
W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 87 chrztów dzieci, to lekki spadek w stosunku do ubiegłego roku, kiedy ochrzciliśmy 101 dzieci. 62 dzieci przyjęło I Komunię świętą, o ponad połowę mniej niż w poprzednim roku, wyjątkowo licznym ze względu na reformę katechezy dzieci pierwszokomunijnych. Sakrament bierzmowania przyjęło 87 osób (więcej niż w 2018 roku, kiedy było ich 65). Sakrament małżeństwa zawarło 16 par (19 w 2018 roku). Kontynuujemy wprowadzoną 3 lata temu formę kursu dla narzeczonych, w którym jako animatorzy uczestniczą również pary małżeńskie, dzieląc się swoim doświadczeniem małżeństwa. W tym roku odbyły się dwa cykle kursu dla narzeczonych: jeden tradycyjny i drugi według programu „Radość i nadzieja”, którego animatorami są Andrzej i Beata Kaniewscy. W ubiegłym roku zmarło 150 naszych Parafian (139 w 2018 roku), z czego 36 pogrzebów Parafian odbyło się w naszym kościele. Na parafialnym cmentarzu zostały pochowanych w sumie 65 osób. Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którzy wspomagają księży nie tylko w udzielaniu Komunii św. w czasie Mszy św., ale także zanoszą Komunię św. do chorych w domu. W ubiegłym roku księża i szafarze odwiedzali chorych 889 razy. To piękna praca duszpasterska, włączająca osoby chore w żywą wspólnotę naszej parafii.
Największym wyzwaniem inwestycyjnym parafii w mijającym roku była kontynuacja generalnego remontu budynku plebanii i przygotowanie remontu kościoła. Ks. Biskup Michał Janocha w uwagach po wizytacji kanonicznej napisał: „Miałem okazję przyjrzeć się zrealizowanym już wnętrzom /plebanii/ — zaprojektowane są nowocześnie, niebanalnie, ze smakiem. Po ukończeniu remontu plebanii ksiądz proboszcz stanie wobec zadania generalnego remontu zbudowanej w latach osiemdziesiątych XX wieku świątyni. Prace będą obejmować remont elewacji, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i grzewczej, docieplenie kopuły, wymiana okien i drzwi. Wyposażenie kościoła było przez długie lata całkowicie przypadkowe i chaotyczne. Ksiądz proboszcz zdołał to wnętrze wstępnie uporządkować. Konieczny będzie nowy projekt całościowego wystroju wnętrza, sporządzony w porozumieniu z kurialną Komisją Architektoniczno-Artystyczną. Projekt musi być kompleksowy i całościowy, a jego realizacja rozpisana na lata, w zależności od pozyskiwanych środków finansowych.”
W wyremontowanych mieszkaniach plebanii mieszkają już wszyscy trzej wikariusze, zakończone zostały też prace w kuchni, jadalni i holu oraz w rozmównicy. Zainstalowana została nowa kotłownia. Obecnie wykańczane jest mieszkanie proboszcza i pokój gościnny. W perspektywie czeka nas dokończenie remontu klatek schodowych, poddasza, remont piwnic i odnowienie elewacji. Prace ze względów finansowych prowadzone są w wolniejszym tempie. Z tego powodu podjęte zostały również kroki w celu pozyskania poza parafialnych źródeł finansowania przyszłego remontu kościoła. We wrześniu 2019 roku złożony został wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie termomodernizacji naszego kościoła. Plan termomodernizacji jest kompleksowy, zakłada: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, docieplenie dachu i kopuły, remont elewacji, wymianę systemu c.o i instalację ogrzewania podłogowego wraz z wymianą posadzki, instalację wentylacji, modernizację instalacji elektrycznej, instalację paneli fotowoltaicznych. Do wniosku dołączone zostały sporządzone przez parafię audyty energetyczne, inwentaryzacje i przedmiary, założenia architektoniczno-budowlane i kosztorysy. Wykonaliśmy bardzo dużą pracę koncepcyjną, ufamy, iż zakończy się ona przyznaniem dotacji, jeśli taka jest wola Boża. Wielokrotnie prosiliśmy i nadal prosimy o modlitwę w tej intencji. Jesteśmy również wdzięczni za każde wsparcie materialne, gdyż prace te, choć niewidoczne dla oka Parafian, wymagają jednak dużych nakładów finansowych. Jesteśmy także kontakcie z kurialną Komisją Architektoniczno-Artystyczną, o czym wspomniał ks. Biskup.
Działalność charytatywna naszej parafii to przede wszystkim praca Parafialnego Zespołu Caritas, obejmująca punkt wydawania odzieży dla bezdomnych, stałą opiekę nad około 10 rodzinami, doraźną dla około 60 osób. Oprócz tego Parafia wspiera Wspólnotę Chleb Życia, która prowadzi domy dla osób bezdomnych, m.in. Dom „Betania” przy ul. Łopuszańskiej, organizuje w ramach programu Rodzina Rodzinie pomoc finansową dla rodzin syryjskich, cierpiących z powodu trwającego tam konfliktu zbrojnego (we wrześniu 2019 roku we współpracy z Caritas Polska gościliśmy w naszej parafii wolontariuszy z Syrii, którzy ze wzruszeniem dziękowali za okazaną pomoc). Wspieramy też akcję Szlachetna Paczka i misjonarzy, którzy regularnie odwiedzają naszą parafię prosząc o jałmużnę. Współpracujemy z Polskim Czerwonym Krzyżem, który pomaga nam w zbiórce i dystrybucji używanych ubrań.
Uwagi i spostrzeżenia powizytacyjne ks. Biskup Michał Janocha zakończył słowami: „W ciągu dwóch intensywnych dni miałem okazję poznać wiele osób i środowisk zaangażowanych w życie parafii i Kościoła. Bardzo dziękuję Księdzu Proboszczowi nie tylko za sprawne przygotowanie tej wizytacji, ale za całą, dotychczasową czteroletnią troskę o dobro duchowe i materialne parafii. Dziękuję wszystkim księżom za braterskie przyjęcie. Dziękuję wszystkim siostrom zakonnym i świeckim, zaangażowanym w budowanie Kościoła w jego różnych wymiarach. Niech święty Franciszek inspiruje Was do coraz głębszego odkrywania i wielbienia Stwórcy pośrodku tego świata”. Te miłe słowa ks. Biskupa skierowane do nas, nawet jeśli w jakimś stopniu przerastają naszą skromną rzeczywistość, to jednak dają nam siłę i odwagę do spoglądania w przyszłość z nadzieją i pełnego poddania się woli Bożej we wszystkim, tak jak kard. Stefan Wyszyński, tak jak Maryja.
W tegorocznym Liście na Boże Narodzenie wspomniałem słowa starożytnego chrześcijańskiego pisarza Orygenesa, który powiedział, że „Maryja przy zwiastowaniu ofiarowała się Bogu, jak biała karta, na której może pisać wszystko”. Drodzy Parafianie! Stać się taką kartą, na której Bóg będzie pisał wspaniałą historię – to moje życzenia dla nas wszystkich. Niech wielka radość Maryi Rodzicielki Boga stanie się udziałem każdego, a Nowy Rok będzie błogosławionym czasem wypełniania się wszystkich obietnic Bożych dla nas
Na progu Nowego Roku 2020 pragnę znowu składać Bogu dziękczynienie słowami modlitwy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zapisanymi w więzieniu w Komańczy 31 grudnia 1955 roku:
„Należy się Tobie, Ojcze przyszłego wieku, którego lata nie ustają, formalne wotum zaufania od Twego sługi. Wszystko, czegoś dokonał we mnie – to miłosierdzie i prawda. Wszystko czegom dokonał dla Ciebie w kończącym się roku – to dziecięca uległość i niemowlęca ufność. Tyś sam Miłością i Łaską, i Mocą! Ja – samolubstwem, grzechem i słabością. Bierzesz całą nieudolność moją w swoje święte dłonie i zostawiasz na niej ślady miłosierdzia i wyrozumienia. Ty sam sprawiasz we mnie, że nie mogę stracić wiary w Twoją mądrość i dobroć. Ty sam odmieniasz w oczach swoich moją wole i moje myśli. Ty sam sprawiasz, że uznaję Twoją sprawiedliwość. Ty sam budzisz w mojej duszy pragnienie męczeństwa za Twój Kościół, dla Twojej chwały. Ty sam uśmierzasz we mnie lęki niechęć do cierpienia. Ty sam wlewasz w serce moje spokój wobec nieznanego i radość ze wszystkiego, co mnie spotkać może. Ty sam sprawiasz, że człowiek zmysłowy i przywiązany do siebie pragnie zostać wrogiem siebie samego, by zrozumieć Twoją przyjaźń. (…) Teraz, gdy bije godzina 24.00, oświadczam Ci, Ojcze, ostatniej chwili starego i pierwszej chwili nowego roku, że nic nie zawiniłeś wobec mnie, że to ja jestem Twoim niewypłacalnym dłużnikiem. Pracowałem deficytowo… Ale Ty umiesz odpuszczać dłużnikom… Może tylko w ten sposób zdołam realizować hasło mego życia – Soli Deo”.
Ks. Marek Makowski — proboszcz